Vybavenie pre masérov a wellness centrá
0911 11 00 64 (prac. dni 6:45 - 15:00)
košík je prázdny
Pre masáž
Pre masáž
Wellness procedúry
Wellness procedúry
Knihy, DVD, plagáty
Knihy, DVD, plagáty
Pre šport
Pre šport
Kozmetika
Kozmetika
Zdravie
Zdravie
Sauny a vírivky
Sauny a vírivky
Akcie
Akcie
Novinky
Novinky
Vyhľadávanie
Banskobystrický krajBratislavský krajKošický  krajNitriansky  krajPrešovský krajTrenčiansky krajTrnavský  krajŽilinský  kraj
Odoberanie noviniek
Pre zasielanie noviniek zadajte e-mail

Superzdravé pochúťky

Nezavrhujte brokolicu a špenát. Najnovšie výskumy im pripisujú výnimočné účinky.

Jedávate brokolicu?
Robíte dobre.
Okrem toho, že zabraňuje vzniku rakovinových buniek a pôsobí liečivo na žalúdočné a dvanástnikové vredy, stane sa možno významným pomocníkom v boji proti nepríjemnej žalúdočnej baktérii Helicobacter pylori. Obsahuje totiž látku sulforafan, pôsobiacu na baktérie vnútri buniek, ktoré odolávajú aj liekom. Brokolica znižuje riziko, že dostanete rakovinu prostaty a hrubého čreva, vášmu organizmu pomôže lepšie sa vyzbrojiť proti srdcovým ochoreniam i sivému zákalu. Pôsobí silne protiskleroticky a je veľmi vhodná aj pre diabetikov.LEPŠIA AKO POMARANČE

.
Brokolica má jednu obrovskú výhodu. Či ju jete čerstvú, varenú alebo zmrazenú, dokáže si uchovať obsah protirakovinových látok a cenné prvky - fosfor, železo, síru, horčík, zinok. Ak si chcete doplniť zásoby vitamínu C, oplatí sa dať jej prednosť aj pred citrusovými plodmi. Má ho trikrát viac než pomaranče, citróny alebo grapefruity a navyše sa vstrebáva do tela omnoho rýchlejšie ako vitamín C z tabliet. Čím má brokolica tmavšiu zelenú farbu, tým viac vitamínu C obsahuje. Bohatšia na céčko je už len paprika. O brokolici je známe, že patrí k najbohatším zdrojom karoténu, biotínu, vitamínu E, železa a vápnika. Dvadsaťosem gramov obsahuje také množstvo vápnika ako pohár mlieka. Stredne veľká hlavička má trikrát viac vlákniny ako krajec pšeničného chleba s otrubami.

Brokolici sa vyhýbajte iba ak trpíte nedostatkom jódu alebo strumou, pretože niektoré jej látky brzdia vstrebávanie jódu.
Odborníci odporúčajú, aby sme sa nedali odradiť jej jemne horkastou chuťou a mali ju na jedálnom lístku po celý rok.

ŠPENÁT NA SILNÉ SVALY.
Spomínate si ešte na obľúbenú kreslenú grotesku, v ktorej si námorník Pepek dobíjal silu a energiu špenátom? Spomedzi ostatných druhov listovej zeleniny vyniká vysokým obsahom aminokyselín a nenasýtených mastných kyselín, predovšetkým kyseliny listovej. Tá podporuje delenie buniek pri budovaní, regenerácii a obnove svalovej hmoty. Odtiaľ pramení tvrdenie, že špenát podporuje rast a silu svalov. Je i skvelým zdrojom vitamínov C, B2, vápnika, sodíka a betakaroténu, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A a pomáha napríklad znižovať únavu očí. Chráni zároveň pred nádorovými ochoreniami a sivým zákalom. Špenát má i jedno neodškriepiteľné prvenstvo - spomedzi všetkých druhov zeleniny obsahuje najviac draslíka. Má ľahké močopudné účinky, stimuluje pohyb čriev a pomáha tak očistiť organizmus. Aj preto ho do svojho jedálneho lístka s obľubou zaraďujú športovci, najmä kulturisti a vyznávači súťaží fitnes. Dokázalo sa, že síra obsiahnutá v špenáte čistí pečeň, železo a chlorofyl zasa významne podporujú krvotvorbu. Flavonoidy a fenolové kyseliny v špenáte účinkujú proti skleróze a zápalom.

Mnohí ľudia sa obávajú jesť surový špenát z obavy, že vysoká koncentrácia kyseliny šťaveľovej zhoršuje vstrebávanie vápnika. Podľa gastroenterológa Igora Beňa by však závažnejšie poruchy v príjme vápnika hrozili iba pri extrémnej konzumácii tejto zeleniny. V malom množstve uškodiť nemôže, aj keby ste ho jedli dvakrát týždenne. Istými rizikom je iba pre ľudí, ktorí majú sklon k tvorbe obličkových a močových kameňov, za ktoré môže kyselina šťaveľová. Tá chemicky reaguje s vápnikom a produkuje nerozpustný šťaveľan vápenatý, ktorý najmä citlivým ľuďom spôsobuje spomínané problémy.

Špenát je veľmi chúlostivý na skladovanie a treba ho uchovávať v chladničke pri teplote nula stupňov Celzia, zabalený v potravinárskej fólii. Tak vydrží až desať dní. Mrazený si uchováva viac živín ako čerstvý, ale zvädnutý.Komentáre
(0)

K tomuto článku ešte nenapísal nikto komentár. Buďte prví.

[reklama]
Mierové námestie 10/10
91101 Trenčín
Oáza HAGIA SOFIA, Klincová 20
Bratislava
Zaži zvukovú masáž. Dopraj si harmonické zvuky a jemné vibrácie misiek z Nepálu a Indie. ...
Zobraziť ďalšie články
Zobraziť kategórie článkov
Slnko v tráve
Jarné slniečko sa začalo prebúdzať a my spolu s ním. Teda aspoň poniektorí. Mnohých z nás chytila „jarná únava“
čítať ďalej »
7250x    0x
Kustovnica čínska, Goji - plody dlhovekosti
Z nutričného hľadiska je Kustovnica tým najhodnotnejším ovocím na Zemi! Obsahuje 18 druhov aminokyselín
čítať ďalej »
5116x    0x
Podporte svoju imunitu
Počasie ako v jeseni a náš imunitný systém dostáva zabrať... Skúste si zvýšiť obranyschopnosť svojho
čítať ďalej »
3401x    0x
Orechy
O chvíľu tu máme Veľkú noc .. takže milé dámy - nelúskajte orechy len na pečenie, treba ich aj jesť. Sú balzamom na nervy!
čítať ďalej »
6151x    0x
Domáca lekárnička
Ak sa necítite dobre, nemusíte hneď utekať k lekárovi a užívať lieky. Každý deň sa Vám budeme snažiť posielať
čítať ďalej »
4592x    0x
   Najbližšie kurzy
Kurz Tantra masaze
10.04.2020 - 12.04.2020
(Bratislava)
Reflexná diagnostika a terap...
16.04.2020 - 19.04.2020
(Trenčín)
Bankovanie
18.04.2020
(Trenčín)
Iris diagnostika
01.05.2020
(Trenčín)
Masáž lávovými kameňmi
02.05.2020 - 03.05.2020
(Trenčín)
Dornova metóda a Breussova m...
23.05.2020 - 24.05.2020
(Trenčín)
Hirudoterapia
23.05.2020 - 24.05.2020
(Trenčín)