Vybavenie pre masérov a wellness centrá
0911 11 00 64 (prac. dni 6:45 - 15:00)
košík je prázdny
Pre masáž
Pre masáž
Wellness procedúry
Wellness procedúry
Knihy, DVD, plagáty
Knihy, DVD, plagáty
Pre šport
Pre šport
Kozmetika
Kozmetika
Zdravie
Zdravie
Sauny a vírivky
Sauny a vírivky
Akcie
Akcie
Novinky
Novinky
Vyhľadávanie
Banskobystrický krajBratislavský krajKošický  krajNitriansky  krajPrešovský krajTrenčiansky krajTrnavský  krajŽilinský  kraj
Odoberanie noviniek
Pre zasielanie noviniek zadajte e-mail

Ľubovník bodkovaný - Hypericum perforatum

Ľubovník bodkovaný – všestranný priateľ maséra


Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) je neprehliadnuteľná liečivá rastlinka s kvetmi žiarivo žltej farby. Ak si pozriete malé zelené lístky na jej stonke proti svetlu, bude vám jasné, prečo sa oficiálne volá bodkovaný. U bylinkárov je veľmi obľúbená, o čom zase svedčia jej ľudové názvy čarovník, láskavec, krvavník, trezalka, koreň matky Božej.

Viaceré pomenovania ľubovníka symbolicky odkazujú na najvhodnejší čas jeho zberu: bylinka sv. Jána, svätojánska bylina, krv sv. Jána, svätojánsky zvonček alebo svätojánska tráva. Ľubovník kvitne od mája do septembra, no ideálny čas na zber je od konca júna do augusta. Nájdeme ho na slnečných, prevažne suchých stráňach a lúkach i popri poľných cestách. Z 30 až 60 cm vysokej bylinky sa zbierajú olistené byľky s kvetmi na konci za slnečného a suchého počasia, sušia sa v tieni (sušením na slnku strácajú farbu) vo zväzočkoch voľne zavesené na dobre vetranom mieste.

S ľubovníkom sa spája i mnoho povier a legiend. Na liečbu najrôznejších neduhov sa táto bylinka využíva doteraz, no v minulosti slúžila aj ako ochrana pred bleskom alebo zlými duchmi. Červená farba, ktorá sa objaví po rozdrvení alebo vymacerovaní kvietkov v oleji, bola považovaná za krv Jána Krstiteľa. Spôsobuje ju farbivo hypericín a ľubovník bol vďaka nemu využívaný aj na farbenie plátna.

Kvety a listy ľubovníka vykazujú silné liečivé účinky nielen na fyzické zdravie, ale i na psychiku. Bylinka sa používa vo forme čaju, tinktúr, tabliet či kapsúl, zvonka i v podobe oleja s veľmi špecifickou červenou farbou. Uplatňuje sa pri liečbe pľúcnych chorôb, pri chorobách močového traktu, hnačkách, pri depresii a nervových poruchách (nespavosť, vyčerpanosť, migrény, ...) a zvonka pri hemoroidoch a kožných problémoch a na tlmenie bolesti a prehriatie svalstva a kĺbov. Pre jeho sedatívne a náladu zlepšujúce účinky sa odporúča pri problémoch v období menopauzy. Účinky ľubovníka na ľudskú psychiku nie sú do detailov preskúmané, ale červenému farbivu v bylinke sa pripisuje schopnosť blokovať receptory, ktoré viažu sérotonín. Prispieva tak k udržaniu emočnej stability a dobrého psychického rozpoloženia. Pozor si treba dať na kombináciu vnútorného užívania ľubovníka a súčasné užívanie niektorých liekov, najmä antidepresív či antikoncepcie a tiež pred operáciou s použitím anestézie. Bylinka sa tiež neodporúča osobám s nízkym krvným tlakom, s ťažšou formou cukrovky a pri alergiách. Pri dlhodobom používaní ľubovníka treba po dvoch mesiacoch užívania urobiť mesačnú pauzu. Vzhľadom na to, že ľubovník spôsobuje fotosenzitivitu, počas letných mesiacov je vhodné ho nahradiť inou bylinkou (valeriána, medovka).

Ľubovníkový olej na masáže si môžete vyrobiť sami doma – čerstvo nazbierané kvety a vňať zalejeme za studena lisovaným olejom, nádobu prikrytú plátnom položíme na 7 dní na slnečné miesto. Po týždni nádobu pevne uzavrieme a ponecháme na slnečnom stanovisku ešte 5-6 týždňov pri pravidelnom pretrepávaní. Olej nakoniec prefiltrujeme do tmavého skla a skladujeme na tmavom mieste.

Pre maséra je asi najzaujímavejší analgetický a prehrievajúci účinok ľubovníkového oleja. Má regeneračné, dezinfekčné a protizápalové účinky na pokožku – pomáha pri kožných problémoch ako je ekzém, popáleniny, hojí poranenia kože a ošetruje suché miesta a zrohovatenú kožu. Obklady z ľubovníkového oleja sa prikladajú na pomliaždeniny a reumatické kĺby. Olej je vhodný aj na ošetrenie pleti, no reaguje s UV žiarením, takže po aplikácií ľubovníkového oleja na telo či tvár sa neodporúča pobyt na priamom slnku ani v soláriu. Pokožka môže zareagovať vytvorením pigmentových škvŕn.

Typickou formou masáže, pri ktorej sa využíva ľubovníkový olej, je Breussova masáž. Olej sa pri nej nanesie po celej dĺžke chrbtice a špecifickými masérskymi technikami sa zapracováva do pokožky v okolí stavcov. Účinné látky ľubovníka rehydratujú medzistavcové platničky, tým sa uvoľní tlak na stavce a nervy.Komentáre
(0)

K tomuto článku ešte nenapísal nikto komentár. Buďte prví.

[reklama]
Mnoheľova 22
05801 Poprad
V našom regeneračnom centre poskytujeme príjemné relaxačné masáže pre celú rodinu. Špecial...
Oáza HAGIA SOFIA, Klincová 20
Bratislava
Zaži zvukovú masáž. Dopraj si harmonické zvuky a jemné vibrácie misiek z Nepálu a Indie. ...
Zobraziť ďalšie články
Zobraziť kategórie článkov
Chlorella Pyrenoidosa
"Chlorella je smaragdový džbán, ktorý preteká energiou Zeme, Slnka a Vody. Táto riasa s veľkosťou červenej krvinky
čítať ďalej »
11003x    0x
Ginkgo biloba
Listy z Ginkga biloba slúžia na výrobu Ginkgo biloba extraktu, ktorý patrí medzi najpredávanejšie na svete.
čítať ďalej »
2999x    0x
Voda a pitný režim
Nedostatok vody v tele zhoršuje prekrvenie orgánov a ich okysličovanie. Hustne krv a zvyšuje sa koncentrácia rozličných
čítať ďalej »
3704x    0x
Hliva ustricová
je cudzopasná huba žijúca na kmeňoch stromov, z ktorých čerpá celý rad zdraviu prospešných látok.
čítať ďalej »
3273x    0x
Podporte svoju imunitu
Počasie ako v jeseni a náš imunitný systém dostáva zabrať... Skúste si zvýšiť obranyschopnosť svojho
čítať ďalej »
3401x    0x
   Najbližšie kurzy
Kurz Tantra masaze
10.04.2020 - 12.04.2020
(Bratislava)
Reflexná diagnostika a terap...
16.04.2020 - 19.04.2020
(Trenčín)
Bankovanie
18.04.2020
(Trenčín)
Iris diagnostika
01.05.2020
(Trenčín)
Masáž lávovými kameňmi
02.05.2020 - 03.05.2020
(Trenčín)
Dornova metóda a Breussova m...
23.05.2020 - 24.05.2020
(Trenčín)
Hirudoterapia
23.05.2020 - 24.05.2020
(Trenčín)