Vybavenie pre masérov a wellness centrá
0911 11 00 64
košík je prázdny
Masáž
Masáž
Wellness
Wellness
Šport a fyzio
Šport a fyzio
Kozmetika
Kozmetika
Zdravie
Zdravie
Akcie
Akcie
Novinky
Novinky
Vyhľadávanie
Banskobystrický krajBratislavský krajKošický  krajNitriansky  krajPrešovský krajTrenčiansky krajTrnavský  krajŽilinský  kraj
Odoberanie noviniek
Pre zasielanie noviniek zadajte e-mail

Ľubovník bodkovaný - Hypericum perforatum

Ľubovník bodkovaný – všestranný priateľ maséra


Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) je neprehliadnuteľná liečivá rastlinka s kvetmi žiarivo žltej farby. Ak si pozriete malé zelené lístky na jej stonke proti svetlu, bude vám jasné, prečo sa oficiálne volá bodkovaný. U bylinkárov je veľmi obľúbená, o čom zase svedčia jej ľudové názvy čarovník, láskavec, krvavník, trezalka, koreň matky Božej.

Viaceré pomenovania ľubovníka symbolicky odkazujú na najvhodnejší čas jeho zberu: bylinka sv. Jána, svätojánska bylina, krv sv. Jána, svätojánsky zvonček alebo svätojánska tráva. Ľubovník kvitne od mája do septembra, no ideálny čas na zber je od konca júna do augusta. Nájdeme ho na slnečných, prevažne suchých stráňach a lúkach i popri poľných cestách. Z 30 až 60 cm vysokej bylinky sa zbierajú olistené byľky s kvetmi na konci za slnečného a suchého počasia, sušia sa v tieni (sušením na slnku strácajú farbu) vo zväzočkoch voľne zavesené na dobre vetranom mieste.

S ľubovníkom sa spája i mnoho povier a legiend. Na liečbu najrôznejších neduhov sa táto bylinka využíva doteraz, no v minulosti slúžila aj ako ochrana pred bleskom alebo zlými duchmi. Červená farba, ktorá sa objaví po rozdrvení alebo vymacerovaní kvietkov v oleji, bola považovaná za krv Jána Krstiteľa. Spôsobuje ju farbivo hypericín a ľubovník bol vďaka nemu využívaný aj na farbenie plátna.

Kvety a listy ľubovníka vykazujú silné liečivé účinky nielen na fyzické zdravie, ale i na psychiku. Bylinka sa používa vo forme čaju, tinktúr, tabliet či kapsúl, zvonka i v podobe oleja s veľmi špecifickou červenou farbou. Uplatňuje sa pri liečbe pľúcnych chorôb, pri chorobách močového traktu, hnačkách, pri depresii a nervových poruchách (nespavosť, vyčerpanosť, migrény, ...) a zvonka pri hemoroidoch a kožných problémoch a na tlmenie bolesti a prehriatie svalstva a kĺbov. Pre jeho sedatívne a náladu zlepšujúce účinky sa odporúča pri problémoch v období menopauzy. Účinky ľubovníka na ľudskú psychiku nie sú do detailov preskúmané, ale červenému farbivu v bylinke sa pripisuje schopnosť blokovať receptory, ktoré viažu sérotonín. Prispieva tak k udržaniu emočnej stability a dobrého psychického rozpoloženia. Pozor si treba dať na kombináciu vnútorného užívania ľubovníka a súčasné užívanie niektorých liekov, najmä antidepresív či antikoncepcie a tiež pred operáciou s použitím anestézie. Bylinka sa tiež neodporúča osobám s nízkym krvným tlakom, s ťažšou formou cukrovky a pri alergiách. Pri dlhodobom používaní ľubovníka treba po dvoch mesiacoch užívania urobiť mesačnú pauzu. Vzhľadom na to, že ľubovník spôsobuje fotosenzitivitu, počas letných mesiacov je vhodné ho nahradiť inou bylinkou (valeriána, medovka).

Ľubovníkový olej na masáže si môžete vyrobiť sami doma – čerstvo nazbierané kvety a vňať zalejeme za studena lisovaným olejom, nádobu prikrytú plátnom položíme na 7 dní na slnečné miesto. Po týždni nádobu pevne uzavrieme a ponecháme na slnečnom stanovisku ešte 5-6 týždňov pri pravidelnom pretrepávaní. Olej nakoniec prefiltrujeme do tmavého skla a skladujeme na tmavom mieste.

Pre maséra je asi najzaujímavejší analgetický a prehrievajúci účinok ľubovníkového oleja. Má regeneračné, dezinfekčné a protizápalové účinky na pokožku – pomáha pri kožných problémoch ako je ekzém, popáleniny, hojí poranenia kože a ošetruje suché miesta a zrohovatenú kožu. Obklady z ľubovníkového oleja sa prikladajú na pomliaždeniny a reumatické kĺby. Olej je vhodný aj na ošetrenie pleti, no reaguje s UV žiarením, takže po aplikácií ľubovníkového oleja na telo či tvár sa neodporúča pobyt na priamom slnku ani v soláriu. Pokožka môže zareagovať vytvorením pigmentových škvŕn.

Typickou formou masáže, pri ktorej sa využíva ľubovníkový olej, je Breussova masáž. Olej sa pri nej nanesie po celej dĺžke chrbtice a špecifickými masérskymi technikami sa zapracováva do pokožky v okolí stavcov. Účinné látky ľubovníka rehydratujú medzistavcové platničky, tým sa uvoľní tlak na stavce a nervy.Komentáre
(0)

K tomuto článku ešte nenapísal nikto komentár. Buďte prví.

[reklama]
Mierové námestie 10/10
91101 Trenčín
Zobraziť ďalšie články
Zobraziť kategórie článkov
Ľubovníkový olej - recept
Ľubovník bodkovaný – túto 25-60 cm vysokú rastlinu s malými zlatožltými kvetmi nájdeme pri cestách a na kraji lesa.
čítať ďalej »
34425x    5x
Orechy
O chvíľu tu máme Veľkú noc .. takže milé dámy - nelúskajte orechy len na pečenie, treba ich aj jesť. Sú balzamom na nervy!
čítať ďalej »
6260x    0x
Hliva ustricová
je cudzopasná huba žijúca na kmeňoch stromov, z ktorých čerpá celý rad zdraviu prospešných látok.
čítať ďalej »
3400x    0x
Aloe Vera - pomocník v boji s nadváhou
Tejto rastlinke sa pripisujú priam zázračné účinky - a vraj pomáha aj pri chudnutí - hneď troma spôsobmi
čítať ďalej »
6080x    2x
Kustovnica čínska, Goji - plody dlhovekosti
Z nutričného hľadiska je Kustovnica tým najhodnotnejším ovocím na Zemi! Obsahuje 18 druhov aminokyselín
čítať ďalej »
5240x    0x
   Najbližšie kurzy
Spinal touch
30.09.2020 - 01.10.2020
(Trenčín)
Mäkké techniky
03.10.2020 - 04.10.2020
(Trenčín)
Bankovanie
03.10.2020
(Trenčín)
Hirudoterapia
24.10.2020 - 25.10.2020
(Trenčín)
Masáž na doma
29.10.2020 - 01.11.2020
(Trenčín)
Thajská masáž
04.11.2020 - 05.11.2020
(Trenčín)
Bankovanie a moxovanie
14.11.2020 - 15.11.2020
(ŽIlina)