Vybavenie pre masérov a wellness centrá
0911 11 00 64 (prac. dni 6:45 - 15:00)
košík je prázdny
Masáž
Masáž
Wellness
Wellness
Knihy, DVD, plagáty
Knihy, DVD, plagáty
Šport a fyzio
Šport a fyzio
Kozmetika
Kozmetika
Zdravie
Zdravie
Akcie
Akcie
Novinky
Novinky
Vyhľadávanie
Banskobystrický krajBratislavský krajKošický  krajNitriansky  krajPrešovský krajTrenčiansky krajTrnavský  krajŽilinský  kraj
Odoberanie noviniek
Pre zasielanie noviniek zadajte e-mail

Lipa

Vysoká, mohutná a krásna lipa je obľúbeným stromom vysádzaným v alejách či parkoch, najbližšie k ľudským obydliam. Akoby jej pomalý a pokojný život šíril okolo seba pohodu a príjemnú atmosféru. Samozrejme spolu s nádhernou vôňou lipových kvetov. Z tých sa vyrába najhodnotnejší med na svete, pričom jeden strom ho dokáže vyprodukovať až 10kg.
Zbieranou časťou lipy sú najmä kvety, z ktorých sa pripravujú vychýrené čaje proti chrípke. Liečivú moc má však aj vnútorná kôra - pomáha pri obličkový kameňoch, dne a cievnych chorobách. Zo suchého dreva sa páli drevné uhlie, ktoré sa používa proti nadúvaniu, chorobách pečene a žlčníka, či pri požití jedov.

Kvet
V odborných kruhoch aj medzi babkami bylinkárkami sa hovorí, že čaj z lipového kvetu je najosvedčenejším liečivým prostriedkom proti všetkým chorobám z nachladnutia. Je to kvôli jeho silným potopudným účinkom, ktoré zrejme spôsobuje vysoký obsah glykozidov. Lipový čaj je ideálne piť pravidelne a čo možno najdlhšie. Ako preventívum to pomôže zriediť krv a tak predísť možnému infarktu. Odporúčané množstvo je jedna čajová lyžička drogy na jednu šálku. Kvety zbierame v čase ich otvárania (júl - august). Zápar z lipových kvietkov sa pripravuje proti nervozite, nespavosti a detskej podráždenosti. Navyše sú aj súčasťou zmesí na podporenie chutí do jedla a utišovanie bolesti. Nenahraditeľná lipa sa cení aj v ríši kozmetiky. Odvar z kvetov sa používa ako kloktadlo a na umývanie tváre. Vďaka protizápalovému účinku tak môže pôsobiť ako ochrana v prašnom prostredí a proti škodlivému žiareniu.

Lipové listy sa najskôr vkladali do úst, aby sa zabránilo tvorbe pľuzgierikov, šťava z nich mala zabrániť aj vypadávaniu vlasov. Listy sparené vodou a zmiešané s vínom sa prikladali na končatiny pri svalových kŕčoch a na popáleniny (na tieto účely sa listy - len bez pridania vína - používajú aj dnes).

Vyskúšajte

Kúra na vlasy:
Účinok lipového kvetu na zdravie a krásu vlasov je už dávno známy. Vlasy ostanú pružné a lesklé. Stačí 50 gramov sušeného kvetu zaliať jedným litrom horúcej vody a nechať vylúhovať 30 minút. Vlasy si najprv umyte, opláchnite a pripravený nálev len jemne vmasírujte.

Zápar na pleť:
Na zosvetlenie pieh a spomínané umývanie tváre je potrebné preliať dve polievkové lyžice lipy pol litrom vody a po 20 minútach scediť. Zápar je vhodný na pleť každého druhu.
Kúpeľ v odvare z lipového kvetu dá pokožke jemný zlatistý nádych.

Príprava čaju:
1 lyžičku lipového kvetu prelejeme šálkou horúcej vody a necháme asi 15 minút lúhovať. Môžeme osladiť medom. Pijeme 3 až 5x denne.


LIPOVÉ CUKRÍKY PROTI KAŠĽU

Ingrediencie:
120 g medu, 100 g kryštálového cukru, 2 lyžice veľmi silného lipového čaju, šťava z polovice citrónu.

Postup:
Med, kryštálový cukor, lipový čaj a citronóvú šťavu varíme tak dlho, až pri skúške drôteným očkom získame tzv. veľkú perlu. To znamená, že kvapka cukru s medom na tanieri ztvrdne. Potom hmotu vylejeme na navlhčenú alebo namastenú dosku, mokrým alebo namasteným nožom krájame na kocky a po stuhnutí ich poukladáme do pohárov na zaváranie pod víčka, aby nezvlhli. Lipové cukríky sú veľmi dobré proti kašľu a pri nachladnutí.

Čo ešte pomáha proti nachladnutiu?
Pri chrípke a nachladnutí doporučujú lekári dodať telu čo najväčšie množstvo vitamínov. Väčšinou jeme pomaranče, citróny alebo kiwi. Naozajstnou bombou je ale obyčajný zeler. Okrem vitamínov skupiny B, C, K, A, E, obsahuje aj draslík, horčík, chróm, sodík, železo, zinok a vápnik. Ak si vyberáte čajovú zmes, dbajte na to, aby obsahovala podbeľ lekársky. Jeho liečebné účinky poznal už starogrécky lekár Hippokrates - tíšil ním vraj suchý kašeľ.Komentáre
(0)

K tomuto článku ešte nenapísal nikto komentár. Buďte prví.

[reklama]
Mierové námestie 10/10
91101 Trenčín
Zobraziť ďalšie články
Zobraziť kategórie článkov
Kustovnica čínska, Goji - plody dlhovekosti
Z nutričného hľadiska je Kustovnica tým najhodnotnejším ovocím na Zemi! Obsahuje 18 druhov aminokyselín
čítať ďalej »
5209x    0x
Ginkgo biloba
Listy z Ginkga biloba slúžia na výrobu Ginkgo biloba extraktu, ktorý patrí medzi najpredávanejšie na svete.
čítať ďalej »
3097x    0x
Ľubovníkový olej - recept
Ľubovník bodkovaný – túto 25-60 cm vysokú rastlinu s malými zlatožltými kvetmi nájdeme pri cestách a na kraji lesa.
čítať ďalej »
33948x    5x
Domáca lekárnička
Ak sa necítite dobre, nemusíte hneď utekať k lekárovi a užívať lieky. Každý deň sa Vám budeme snažiť posielať
čítať ďalej »
4710x    0x
Domáce prostriedky na krásu
Na prípravu vlastnej kozmetiky sú okrem bylín vhodné mnohé kuchynské prísady, ovocie a zelenina.
čítať ďalej »
5631x    0x
   Najbližšie kurzy
Reflexná masáž chodidiel
14.08.2020 - 16.08.2020
(ŽIlina)
Manuálna lymfodrenáž
17.08.2020 - 22.08.2020
(ŽIlina)
Manuálna lymfodrenáž
19.08.2020 - 23.08.2020
(Trenčín)
SM systém - Špirálna stabili...
05.09.2020 - 06.09.2020
(Trenčín)
Wellness pracovník - masérsk...
21.09.2020 - 03.11.2020
(ŽIlina)
Dornova metóda a Breussova m...
26.09.2020 - 27.09.2020
(Trenčín)
Spinal touch
30.09.2020 - 01.10.2020
(Trenčín)