Vybavenie pre masérov a wellness centrá
0911 11 00 64 (prac. dni 6:45 - 15:00)
košík je prázdny

Pre masáž
Pre masáž

Wellness procedúry
Wellness procedúry

Knihy, DVD, plagáty
Knihy, DVD, plagáty

Pre šport
Pre šport

Kozmetika
Kozmetika

Sauny a vírivky
Sauny a vírivky

Akcie
Akcie

Novinky
Novinky

Vyhľadávanie
Banskobystrický krajBratislavský krajKošický  krajNitriansky  krajPrešovský krajTrenčiansky krajTrnavský  krajŽilinský  kraj
Odoberanie noviniek
Pre zasielanie noviniek zadajte e-mail

Terapia podľa Breussa a Dorna

Cez 80% populácie sa v živote aspoň raz stretne s bolesťou chrbta a chrbtice.
Stále viac ľudí si pritom uvedomuje, že popri bežných príčin ako sú úraz alebo poškodenie medzistavcových platničiek tieto problémy súvisia s psychikou. Stres, obavy, úzkosť, potláčaný hnev mení napätie vo svaloch okolo chrbtice a chrbát "bolí". Do regeneračných centier preto mieri čoraz viac klientov hľadajúcich iné metódy, než ponúka klasická rehabilitácie. Dnes predstavím dve z nich.

V roku 2004 som sa stretla s technikami na jemné ošetrenie stavcov, kĺbov a pohybového aparátu. Pri svojej jemnosti však sú veľmi účinné. Jedná sa o metódy Rudolfa Breussa a Dietera Dorna, ktoré u nás učí výborná lektorka pani Anna Velíšková z Nemecka. Sú to holistický-energetické, úplne neinvazívne a bezbolestné postupy. Už pri prvej masáži klienti pociťujú úľavu a výrazné pozitívne zmeny. Pri opakovaných návštevách dochádza dokonca k "návratu" posunutých stavcov do správnej polohy. Tento postup veľmi dobre pôsobí na skoliózy a na bolestivé problémy v bedrovej oblasti. Žiadna iná masáž, z tých, ktoré poznám a v praxi využívam, nemala taký úspech.
Pri prvej konzultácii sa snažím hodnotiť nerovnosti pohybového aparátu - nerovnakou dĺžku končatín, nerovnakou výšku lopatiek a ramien, sledujem klienta pri chôdzi a pri sedení, u lopatiek si všímam, ktorá viac vyčnieva, porovnávam ramená, lakte, zápästia, všímam si čeľuste a prípadného posunutiu kĺbového spojenia.

Breussova masáž
Samotné ošetrenie začínam Breussovou masážou. Používam pri nej výhradne kvalitný olejový macerát ľubovníkový, ktorý miešam s rastlinným olejom olivovým extra panenským (najkvalitnejší olej získaný z prvého lisovania za studena). Ľubovníkový macerát má rad výnimočných vlastností - optimálne regeneruje.

platničky, tlmí bolesti vo svaloch, reumatické bolesti a dnu, zmierňuje migrénu, hojí rany, znižuje precitlivenosť na zmeny počasia a zároveň pôsobí antidepresívne. V ojedinelých prípadoch pri niektorých žalúdočných problémoch sa podľa odporúčania terapeuta užíva aj vnútorne.
Po dobu celej masáže leží klient uvoľnene v príjemnej polohe. Nemal by mať žiadne kovové šperky a ozdoby na bruchu. Túto masáž vykonávame zdola hore, tzn. od kostrče ku krčným stavcom. Začíname nanesením niekoľkých kvapiek ľubovníkového oleja na krížovú oblasť. Pokračujeme tak, že dlaňou pravej ruky, ktorá je jemne zaťažená ľavú, vykonávame jemný "tlak" na telo klienta. Začíname prechádzať od krížovej oblasti a kostrči až k zadku. Ruka terapeuta má pritom pôsobiť iste, prirodzene a prinášať pocit jemného a zároveň dostatočne pevného tlaku. Už pri prvých minútach masáže dochádza u mnohých ľudí k úľave a príjemnému pocitu tepla, ktoré postupuje až do podbruška.
Ďalšie hmat je popisovaný ako "kliešťový pohyb" a je vedený až ku krčným stavcom. Po dôkladnej masáži ľubovníkovým olejom, predovšetkým na meridiánu močového mechúra, sa uvoľňuje psychické napätie a dochádza k ústupu bolesti chrbtice. Po tejto fáze prichádza ďalší krok - šetrné naprávanie chrbtice cieleným pohybom prstov, kedy vykonávame energetické ťahy po chrbtici okolo stavcov. K masáži sa používa aj pruh hodvábneho papiera, ktorého dĺžka zodpovedá dĺžke trupu klienta a šírka je 10-15 cm. Položíme ho na chrbát a prechádzame po ňom rukou zhora nadol. Dochádza pri tom k príjemnému uvoľneniu svalstva.
Pri Breussovej masáži využívame v podstate len štyri hmaty a jeden typ oleja. Napriek tomu prináša vynikajúce výsledky a veľmi pozitívne reakcie klientov. Mala som s ňou dokonca aj veľký úspech v niektorých prípadoch dlhotrvajúcich bolestí chrbtice, kde sa uvažovalo o operačnej liečbe. Po odznení bolesti a celkovom zlepšení operácie nebolo treba.

Dornova metóda
Na Breussovau masáž nadväzuje Dornova metóda. Tú by sme lepšie pochopili pri praktickej demonštrácii, ale napriek tomu sa pokúsim trochu ju priblížiť slovami.
Klientovi ležiacemu na chrbte najprv zdvihneme nohy (napnuté v kolenách) do uhla asi 60 °. Mal by vidieť, ako sú pri porovnaní rozdielne dlhé. Vykonávame hmat, pri ktorom máme palce položené na strede piet. Palec, ktorý je vyššie, ukazuje dlhšiu končatinu. Na tej začíname pracovať. Najskôr uvoľňujeme jednotlivé kĺby prstov na nohách, potom uchopíme pätu a špičku, pretláčajú pätu a vraciame špičku do normálnej polohy. Táto jemná manipulácia je veľmi príjemná a je pri nej dobre vidieť, ako sa mení napätie v celej končatine. Pokračujeme ošetrením kolenného kĺbu. Noha je ohnutá tak, že lýtko s kolenom zviera uhol 90 °. Nohu jemne narovnáme a pokladáme na lehátko, pritom jednou rukou tlačíme zhora na kolenná kosť a druhou rukou vyvíjame jemný protitlak v podkolennej jamke. Pokračujeme v ošetrení bedrového kĺbu, kedy tiež dodržiavame pozícii 90 °. Takto ošetríme aj druhú končatinu. Potom znovu vykonáme porovnávací test na dĺžku končatín. Budeme prekvapení tým, ako sa týmto pomerne jednoduchým spôsobom veľmi efektívne dokážu nerovnako dlhé končatiny porovnať. Dornovou metódou ďalej ošetrujeme krížovou kosť, bedrová a hrudná chrbtica, čo už vykonávame v stoji a sede, končíme krčnou chrbticou, kľúčnou kosťou, lopatkami a čeľusťami.
Úspech Dornovej metódy závisí na precíznej práci terapeuta, rovnako ako na disciplíne klienta, ktorý musí poctivo dodržiavať rady pre domáce ošetrenie. Klientom vždy ukazujem Dornove cviky, ktoré sú veľmi účinné "svojpomocne". Táto metóda máva úspech už po druhom treťom ošetrení, v ťažších prípadoch som mala úspech pri zhruba piatom ošetrení. Ideálne je jedno až dve ošetrenia týždenne. Pritom je vždy potrebné na klienta hľadieť celostne a brať do úvahy jeho fyzickú a duševnú harmóniu. Pretože touto metódou sa dobre uvoľňujú fyzické a psychické bloky, je ideálna pre dnešnú uponáhľanú a stresujúcu dobu. Je náročná na jemnosť, citlivosť a vnímavosť terapeuta a vyžaduje spolupracujúceho klienta. Iba tak pracujeme v duchu Dornovej metódy a nie len podľa Dorna.Komentáre
(1)
majem560@wmx.sk
05.12.2011 / 01:03:48
Vynikajúci článok ,dobré odborné rady .

Pridať komentár


Meno
E-mail ( slúži len na overenie / autorizáciu príspevku )
Ochrana proti spamu
Komentár


Súhlasím s pravidlami pre komentáre
[reklama]
Mierové námestie 10/10
91101 Trenčín
Mnoheľova 22
05801 Poprad
V našom regeneračnom centre poskytujeme príjemné relaxačné masáže pre celú rodinu. Špecial...
Zobraziť ďalšie články
Zobraziť kategórie článkov
Masážne oleje - objavte čaro ich účinkov
Ak si chcete masáž užiť so všetkým, potom si vždy vyberte správny masážny olej.
čítať ďalej »
2561x    1x
Ajurvéda - najstaršia liečebná veda?
Považovaná mnohými učencami za najstaršiu liečiteľskú vedu - Ajurvéda je holistický prístup ku zdraviu , ktorý má
čítať ďalej »
3193x    0x
Mäkké techniky /čkoloádová masáž
Keďže sa pri tejto technike nepoužíva žiadny masážny prostriedok - je teda odlišná od klasickej masáže
čítať ďalej »
2668x    1x
Bankovanie
Liečenie bankami je metóda založená na prikladaní sklenených okrúhlych nádobiek - baniek - nahriatych vzduchom
čítať ďalej »
15049x    0x
Marmy
Podľa Sušruta samhíty je ľudskom tele 107 bodov nazývaných MARMY. Marmy sa vzťahujú k bodom
čítať ďalej »
2802x    2x
   Najbližšie kurzy
Masáž na doma
31.05.2019 - 02.06.2019
(Trenčín)
Bankovanie a moxovanie
01.06.2019 - 02.06.2019
(Trenčín)
Reflexná masáž chrbta
03.06.2019 - 04.06.2019
(ŽIlina)
Manuálna lymfodrenáž
03.06.2019 - 07.06.2019
(ŽIlina)
Kineziotaping
07.06.2019 - 09.06.2019
(ŽIlina)
SM systém a,b
08.06.2019 - 09.06.2019
(Trenčín)