Vybavenie pre masérov a wellness centrá
0911 11 00 64
košík je prázdny
Masáž
Masáž
Wellness
Wellness
Šport a fyzio
Šport a fyzio
Kozmetika
Kozmetika
Zdravie
Zdravie
Akcie
Akcie
Novinky
Novinky
Vyhľadávanie
Banskobystrický krajBratislavský krajKošický  krajNitriansky  krajPrešovský krajTrenčiansky krajTrnavský  krajŽilinský  kraj
Odoberanie noviniek
Pre zasielanie noviniek zadajte e-mail

Amma – masáž aj pre hanblivých

Japonské umenie akupresúry pomáha navracať pocit stratenej dôvery a istoty. Z krajiny tajuplných gejší a odvážnych samurajov prichádza na Slovensko tradičné japonské umenie akupresúry amma, čiže masáž v sede. Toto starobylé masážne umenie vychádza nielen z tradícií japonskej kultúry a morálky, ale aj zo súčasného rýchleho životného a najmä pracovného tempa. Približný preklad slova „amma je „upokojovať rukami“.

Masírovať a cestovať po svete

Masáž v sede prináša pre maséra i masírovaného množstvo výhod. Vykonáva sa v sede na masážnej stoličke, pričom sa klient nemusí vyzliecť, čo mnohí vítajú. Nevyžaduje si viac ako 15 minút. V zahraničí ju maséri často robia priamo na pracoviskách svojich zákazníkov, ale aj na plážach, v parkoch, verejných záhradách a pod. Okrem toho umožňuje každému, kto si to praje, stať sa praktickým masérom s minimálnymi investíciami: stačí len masážna stolička a mobilný telefón. Každý, kto sa jej venuje, si môže zarábať na živobytie a pritom cestovať po svete.

„Nabíjacie“ dotyky
Masáž v sede nenahradzuje masáž na stole. Práve naopak, najčastejšie sa využíva ako jej doplnenie a obohatenie. A v žiadnom prípade masáž na stoličke nie je lepšia ako iné druhy masáží, je len iná.

Masáž v sede má početné množstvo aplikácií, ale nie je to terapeutická masáž. Jej cieľom je napomôcť uvoľneniu a omladeniu organizmu, zintenzívniť obeh energie; nemá za úlohu naprávať problémy so svalstvom a kostrou. Pomáha jedincovi nadviazať spojenie so sebou samým, so svojím telom, ostatnými i okolím.

Pri masáži v sede sa používajú tzv. štruktúrované dotyky. Ich cieľom je v priebehu pätnástich minút zintenzívniť cirkuláciu energie meridiánmi a masírovaného nabiť novou energiou. Tento druh dotyku predpokladá určitú prípravu maséra, a to oboznámenie sa s anatómiou a fyziológiou ľudského tela, špecifickými technikami, koncentráciou a pod. Štruktúrovaný dotyk vychádza z mnohoročných skúseností. Zakladá sa na veľmi prepracovanom cítení a je prispôsobený rozličným telesným typom a osobnostiam i podmienkam.

História ammy
Techniky a body, ktoré sú predmetom masáže v sede, majú veľmi dlhú históriu a obstáli v skúške času. Siahajú do Japonska v ôsmom storočí. Akupresúra sa používala už pred štyritisíc rokmi v Číne, kde ju poznali pod názvom „anmo“. Pred 1300 rokmi prišla cez Kóreu do Japonska, kde bola známa pod názvom „amma“ či „anma“. Potom prešla na západ, odkiaľ ju poznáme ako shiatsu.amma - masaz

Medzi jednotlivými typmi energetických masáží je teda mnoho podobností, avšak bez ohľadu na rozdiely, cieľom každej z nich je posilniť tok čchi, čiže životnej energie, v tele pacienta alebo vo vlastnom. Deje sa tak na základe odblokovania energie v meridiánoch - energetických kanáloch, ktoré prechádzajú telom každého jedinca.

Pri aplikovaní ammy, ktorá je typická pre masáž v sede, je cieľom za 15 minút uvoľniť klienta a nabiť ho novou energiou tak, aby sa mu lepšie pracovalo. Masírujúci sa pokúša stimulovať celý rad bodov podľa meridiánov, a to na chrbte, šiji, pažiach, rukách, bokoch i na lebke. Ak sú niekde na meridiánoch blokády, je tok energie narušený. Akupresúrne body si môžeme predstaviť ako studne, ktoré siahajú hlboko do týchto energetických kanálov. Stimulácia týchto bodov odstraňuje energetické blokády a prietok energie je tak silnejší. Pri tomto prístupe, ktorý je zvláštnosťou masáže v sede, sa pôsobí vždy pozdĺž meridiánov. Nie je nutné pôsobiť priamo na registrované akupresúrne body. Ak sa teda počas masáže stimuluje celý rad skutočných bodov, potom ďalšie body, na ktoré sa pôsobí, nemusia byť práve akupresúrne, ale sú to body rozmiestnené pozdĺž meridiánov.

Stolička a masáž
Použitie stoličky pri masírovaní je priamo inšpirované formou ammy vykonávanou na stole a na celom tele klienta, pričom masírovaný na konci masáže neleží, ale sedí. Existujú čínske drevorezby staré štyritisíc rokov, ktoré zobrazujú človeka masírujúceho sediacu osobu. Avšak stolička a metóda masírovania s ňou spojená sú inováciou, s ktorou prišiel David Palmer zo San Francisca v roku 1983. Jeho presvedčením bolo, že dotyky treba adaptovať tak, aby boli prístupné pre každého, kto sa rozhodne ich využiť. Stolička a metóda, ktorú vypracoval, umožnili desaťtisícom ľudí objaviť masáž, a tým aj dotyky vykonávané v pravidelnom rytme. Išlo o osoby, ktoré by inak asi masáž nikdy nevyskúšali. Zároveň spomínaná metóda masáže umožnila masérom opustiť masérsky salón, rozprestrieť krídla a ísť priamo medzi ľudí – na letiská, nádražia, do kancelárií, na pláže či výletné lode. Mnoho z nich si zachránilo kariéru len vďaka tomu, že sa naučili novému spôsobu masírovania. Dnes sa už vo vyspelých krajinách môžeme azda všade, kde sa nachádzajú ľudia, stretnúť s niekým, kto ovláda techniku masáže v sede a ponúka ju. Zaujímavosťou je, že masáž v sede sa vníma ako „podívaná“, keďže sa vykonáva na miestach verejne prístupných. Prítomní a okoloidúci sa môžu pozastaviť a prizerať sa šikovnosti masérových rúk.

Nielen pre uponáhľaných
Existujú ľudia, a nie je ich málo, ktorých už samotný fakt, že sa musia pred tradičnou masážou vyzliecť, uvádza do rozpakov. Majú zábrany a cítia sa zraniteľní. Takže radšej žiadneho maséra nenavštívia, hoci si uvedomujú, že masáž by bola pre nich vhodná.

Masáž na stoličke všetky tieto obavy neguje. Terapeut masíruje cez oblečenie a na verejnom mieste, kde môžu všetci vidieť, čo sa deje. Masírovaný sa ľahšie uvoľní, pretože sa neobáva prílišnej intimity, ktorú môže vnímať v masérskom salóne.

Stolička dáva istotu
Najzraniteľnejšia časť tela, teda časť jinová (brucho, genitálne partie, prsia), sa pri masáži na stoličke opiera o operadlo a všetky dotyky maséra smerujú na jangovú časť, čiže na vonkajšiu a zároveň najtvrdšiu časť tela, ktorá je najviac schránená. Terapeut masíruje predovšetkým chrbát, krk a paže. To zvyšuje klientov pocit bezpečia, takže sa ľahšie uvoľní.

Ľudia sa často zmieňujú o báječných pocitoch, ktoré zažívali na masážnej stoličke. Ich pôvodcom môže byť poloha, ktorá im bezpochyby pripomína blažený pocit, ktorý ako deti zažívali, keď ich rodičia držali v náručí. Dospelý drží dieťa oproti hrudi, hladí mu krk a trie chrbát. Dá sa tiež predpokladať, že sa klient cíti zvlášť dôverne v tejto známej polohe, ktorú môže vo svojom veku zažiť už len málokedy. Je chránený a v bezpečí.

Masáž v sede je zároveň veľmi vhodná vtedy, ak chceme budovať alebo obnoviť dôveru medzi pohlaviami. To je jednou z najdôležitejších úloh masáže v sede v dnešnej spoločnosti. Masážna stolička môže prispieť k zahojeniu rán, ktoré sme v priebehu rokov utrpeli v dôsledku nevhodných dotykov. Ide o nástroj neoceniteľnej hodnoty, ktorý môže používať každý masér, ktorý sa chce priblížiť k ľuďom.

Na druhej strane, každého, kto sa venuje výhradne masáži v sede, očakáva zaujímavá profesionálna dráha, ktorá ho zavedie priamo medzi ľudí. Veď toľko ich túži po dotykoch, toľko z nich chce nadviazať vzťahy a obnoviť roztrhnuté väzby.

(Spracované podľa knihy Masáž v sedě, rok vydania 2001, vydavateľstvo: Alexander GIERTLI – EUGENIKA Pbl.)Komentáre
(0)

K tomuto článku ešte nenapísal nikto komentár. Buďte prví.

[reklama]
Mierové námestie 10/10
91101 Trenčín
Zobraziť ďalšie články
Zobraziť kategórie článkov
Rolfing
Rolfing je meno pre systém telesných manipulácií, ktorý má pôvod v biochémii a vynašla ho doktorka Ida Rolf
čítať ďalej »
6645x    0x
Voskové obklady
Tento druh obkladov je určený na opakované použitie. Obklad z bavlneného materiálu je presiaknutý včelím
čítať ďalej »
3449x    0x
Bondáž a masáž alebo erotické putá
Na prvý pohľad sa skôr zdá, že akákoľvek technika bondáže a masáže jednoducho nemôžu ísť dohromady. No nie je to tak úplne pravda, veľa záleží na prevedení...
čítať ďalej »
3572x    0x
Kráľ lávových kameňov
Roman Sasko sám seba nazval „kamienkovým kráľom“, pretože mu tak učarovali lávové kamene
čítať ďalej »
12616x    0x
Masážne oleje - objavte čaro ich účinkov
Ak si chcete masáž užiť so všetkým, potom si vždy vyberte správny masážny olej.
čítať ďalej »
3918x    1x
   Najbližšie kurzy
Manuálna lymfodrenáž
25.01.2021 - 30.01.2021
(ŽIlina)
Wellness pracovník - masérsk...
25.01.2021 - 09.03.2021
(ŽIlina)
Medová masáž
06.02.2021 - 06.02.2021
(ŽIlina)
Reflexná masáž chrbta
06.02.2021 - 07.02.2021
(ŽIlina)
Čokoládová masáž
07.02.2021 - 07.02.2021
(ŽIlina)
Masáž lávovými kameňmi
12.02.2021 - 14.02.2021
(ŽIlina)
Bankovanie a moxovanie
13.02.2021 - 14.02.2021
(ŽIlina)