Vybavenie pre masérov a wellness centrá
0911 11 00 64 (prac. dni 6:45 - 15:00)
košík je prázdny

Pre masáž
Pre masáž

Wellness procedúry
Wellness procedúry

Knihy, DVD, plagáty
Knihy, DVD, plagáty

Pre šport
Pre šport

Kozmetika
Kozmetika

Sauny a vírivky
Sauny a vírivky

Akcie
Akcie

Novinky
Novinky

Vyhľadávanie
Banskobystrický krajBratislavský krajKošický krajNitriansky krajPrešovský krajTrenčiansky krajTrnavský krajŽilinský kraj
Odoberanie noviniek
Pre zasielanie noviniek zadajte e-mail

Ako začať s podnikaním ako masér? 1. diel

Úspešne ste ukončili strednú zdravotnícku školu, odbor masér alebo ste absolvovali masérsky kurz a rozmýšľate o tom, že začnete podnikať ako masér/ka, ale neviete ako a kde začať?

Predovšetkým dnes platí, že postup pre zriadenie podnikania sa riadi dvomi právnymi predpismi a je odlišný pre absolventa školy a iný pre absolventa kurzu. Tento prvý diel článku Ako začať s podnikaním ako masér? je určený absolventom škôl.

Podľa zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov sú masérske služby viazanou živnosťou a sú uvedené v Prílohe č. 2 tohto zákona pod číslom 53. Viazaná živnosť znamená, že podmienkou jej prevádzkovania je potreba preukázania odbornej spôsobilosti.

V prípade masérskych služieb sa za preukázanie odbornej spôsobilosti podľa tohto zákona považuje:

 • absolvovanie strednej zdravotníckej školy alebo
 • absolvovanie masérskeho kurzu zakončeného skúškou, organizovaného inštitúciou akreditovanou príslušným ústredným orgánom štátnej správy alebo
 • absolvovanie lekárskej fakulty alebo zdravotníckej univerzity alebo
 • absolvovanie vysokej školy telovýchovného smeru.

Aj keď zákon uvádza, že odbornú spôsobilosť možno preukázať absolvovaním kurzu zakončeného skúškou v inštitúcii s akreditáciou, platí, že v súčasnosti akreditáciu pre viazanú živnosť masérske služby nemá žiadna inštitúcia, pretože obsahom viazanej živnosti je poskytovanie kondičných, rekondičných a regeneračných masáží, kým ministerstvo poskytuje akreditáciu iba na športovú masáž ako základný masérsky kurz.

Pre absolventov kurzov preto platí postup, ktorému sa budeme venovať v článku Ako začať s podnikaním ako masér? 2. diel. Z viazanej živnosti masérske služby, resp. spod pôsobnosti zákona č. 455/1991 Zb.,  sú vyňaté aj liečebné masáže.

Okrem splnenia podmienky odbornej spôsobilosti musíte spĺňať aj tri všeobecné podmienky:

 • dosiahnutie veku 18 rokov,
 • spôsobilosť na právne úkony,  
 • bezúhonnosť - preukazuje sa výpisom z registra trestov – dnes vybavíte na počkanie na vybraných pobočkách Slovenskej pošty poskytujúcich služby IOMO (https://www.posta.sk/sluzby/sluzby-statu-na-poste)

Podnikať môžete ako fyzická osoba (na vlastné meno) alebo ako právnická osoba (napr. ako spoločnosť s ručením obmedzeným – s.r.o.). Ak chcete podnikať ako právnická osoba, podmienku odbornej spôsobilosti splníte aj určením tzv. osoby zodpovedného zástupcu. Teda stačí, ak podmienku odbornej spôsobilosti bude spĺňať vami určený zástupca, nie vy.

V prípade, že na poskytovanie masérskych služieb chcete využívať nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza na inej adrese než je adresa bydliska fyzickej osoby alebo sídla právnickej osoby,  k ohláseniu živnosti potrebujete doložiť aj doklad preukazujúci oprávnenie na využívanie tejto nehnuteľnosti.

Pre ohlásenie živnosti (požiadanie živnostenského úradu) je potrebné vyplniť formulár, tento odovzdať priamo na okresnom (živnostenskom) úrade, ktorý plní úlohu jednotného kontaktného miesta (JKM) alebo tak môžete urobiť aj elektronicky. Ak nemáte čas na úrady, odporúčame vám využiť služby niektorej zo spoločností, ktoré sa zaoberajú zriaďovaním živností a  s.r.o. Na internete ich vyhľadáte veľmi ľahko, napr. zadaním slovného spojenia „založenie živnosti“.

Za vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení zaplatíte správny poplatok 15 eur alebo v prípade elektronického podania 7,50 eur. Výpis registra trestov vybavíte na pošte za 3,90 eur.   

Pre podrobnejšie informácie na tému viazanej živnosti vám odporúčame navštíviť stránku Ministerstva vnútra Slovenskej republiky http://www.minv.sk/?maserske-sluzby-1, na ktorej nájdete napr. aj linky na stiahnutie formulárov pre ohlásenie viazanej živnosti masérske služby.

Veríme, že sme vám aspoň trochu pomohli zorientovať sa v súčasných podmienkach a spolu s článkom Ako začať s podnikaním ako masér? 2. diel vám poskytneme ucelený pohľad do problematiky zriaďovania oprávnenia pre podnikanie v oblasti masérskych služieb.

Použité zdroje:
 1. http://www.minv.sk/?maserske-sluzby-1
 2. http://www.zakonypreludi.sk/zz/1991-455#cast2
 3. https://www.posta.sk/sluzby/sluzby-statu-na-poste
 4. List Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Sekcie verejnej správy MV SR, Odboru živnostenského podnikania.Komentáre
(0)

K tomuto článku ešte nenapísal nikto komentár. Buďte prví.

Pridať komentár


Meno
E-mail ( slúži len na overenie / autorizáciu príspevku )
Ochrana proti spamu
Komentár


Súhlasím s pravidlami pre komentáre
[reklama]
Oáza HAGIA SOFIA, Klincová 20
Bratislava
Zaži zvukovú masáž. Dopraj si harmonické zvuky a jemné vibrácie misiek z Nepálu a Indie. ...
Mierové námestie 10/10
91101 Trenčín
Zobraziť ďalšie články
Zobraziť kategórie článkov
Podnikateľský plán - vzor
V tomto článku Vám prinášame VZOR podnikateľského plánu, ktorý je potrebné predložiť ku žiadosti o finančnú podporu na
čítať ďalej »
81634x    8x
Ako začať s podnikaním ako masér? II. diel
V predchádzajúcom článku Ako začať s podnikaním ako masér? I. diel sme sa venovali postupu zriaďovania podnikania ako ...
čítať ďalej »
19530x    1x
Podnikateľský zámer - vzor 2016
V tomto článku Vám prinášame VZOR podnikateľského zámeru, ktorý je potrebné predložiť ku žiadosti o...
čítať ďalej »
5776x    0x
Tajomstvo ako vychádzať s ľuďmi
Využívame iba malú časť svojich telesných a duševných schopností. Keď to vezmeme všeobecne, ľudský jedinec žije hlboko pod
čítať ďalej »
5022x    0x
Ako začať s podnikaním ako masér? 1. diel
Úspešne ste ukončili strednú zdravotnícku školu, odbor masér alebo ste absolvovali masérsky kurz a rozmýšľate o tom, že ...
čítať ďalej »
26037x    0x
   Najbližšie kurzy
Dornova metóda a Breussova m...
31.08.2019 - 01.09.2019
(Trenčín)
Bankovanie a moxovanie
07.09.2019 - 08.09.2019
(Trenčín)
Wellness pracovník - masérsk...
09.09.2019 - 22.10.2019
(ŽIlina)
Hirudoterapia
28.09.2019 - 29.09.2019
(Trenčín)
SM systém c,d
28.09.2019 - 29.09.2019
(Trenčín)
Thajská masáž
30.09.2019 - 01.10.2019
(Trenčín)
Reflexná masáž chodidiel
04.10.2019 - 06.10.2019
(ŽIlina)